Official Homeport for Crewmembers of the AS-34 and AS-9
 

 

          

If you served aboard the AS-34 or AS-9, please send us your contact and service information. We want to be a source for you and your buddies to find each other.


 

   

    

Click here for the Membership Application:

   

Lifetime membership is now available.

    


   

Current Lifetime members are:

     

001 Richard Retin PH2 - 1965-1968 - RS Division Photo Lab  bio
002 Ed Pado SFM2 - 1965-1968 - R-1 Sheetmetal Shop  bio
003 Jonnie Peterson SH3 - 1973-1975 - S-3 Barber Shop  pic
004 Captain John M. Barrett - 1965-1966 - Commanding Officer  bio
005 Captain Jack R. Peters - 1977-1978 - Chaplain  bio
006 S. Eric A. Fairbanks PM3 - 1975-1976 - R1 Carpenter Shop
007 Ronald M. Slank MMC - 1965-1968 - M & A Division
008 Blaine J. Sites PH2/AC - 1981-1984 - R0 Photo Lab  pic
009 Stephen Rosinsky TMSN - 1967-1971 - W2
010 Captain John D. Eaton - 1966-1967 - Commanding Officer  video
011 Alfred J. (Al) Hall SKCS - 1974-1977 - S-7 Division SUBSAT
012 Larry L. Wittbecker MM1 - 1965-1966 - M Division
013 Charles F. Norris OM2 - 1965-1967 - R-2 Optical Shop  pic
014 Edwin L. Hamilton HM2 - 1978-1980 - Medical Department
015 LTJG Lee Barratt - 1981-1984 - R-3 & R-7 Divisions  bio
016 Jim "Mushy" Morschhauser OM3 - 1965-1967 - Print Shop
017 David E. Cross ET1 - 1969-1974 - W-5 Division
018 Daniel H. Therrien MR2 - 1966-1970 - R-2 Machine Shop
019 Bruce Noble EN2 - 1977-1980 - A Division Boat Shop
020 Clinton E. Lathan MM1 - 1965-1967 - R-2 x38 outside repair  obit
021 Joseph P. Sweeney EMFN - 1978-1980 - E Div. Power Shop
022 LT Thomas "Crys" McIntyre - 1966-1968 - Ships Service
023 Gary A. Diedrick YN2 - 1966-1970 - X Division
024 CDR Donald K. Howe - 1966-1968 - Supply Department
025 Patrick Hall EM2 - 1975-1978 - R-3 & R-1 Divisions
026 Robert W. Hopkins EN3 - 1967-1969 - M Division
027 Chris Johnson SF1 - 1965-1968 - R-1 Weld Shop
028 Ron Peck SFM3 - 1967-1970 - R-1 X11 Shop
029 Theron E. Nabors SFC - 1965-1968 - R-1 Shipfitter Shop pic
030 CDR Walter H. Cantrell - 1974-1976 - Repair Officer  
031 William A. Pennington BM3 - 1975-1977 - 2nd Division  pic
032 Robert M. Beach SKC - 1965-1968 - S-1 & X Divisions
033 George J. Drury SKC - 1965-1967 - S-5 Division
034 Robert Wilson EMCS - 1965-1969 - R-3 Division
035 Dan Marquardt MM1 - 1966-1969 - M Division
036 Joaquim "The Greek" Cunha MR3 - 1966-1968 - R-2 Div. pic
037 Charlie Stuckey SK1 - 1965-1972 - Supply
038 Joe Williams YN2 - 1965-1969 - RS Division Repair Office
039 John Fives BM3 - 1965-1967 - 3rd Division Deck
040 Edward W. Hornkohl, Jr. LI3 - 1965-1967 - RS Print Shop
041 Mark R. Vibert ETN3 - 1973-1974 - R-4 Division
042 Wayne Crerend SNSK - 1965-1967 - 2nd Division, S-1
043 James G. Dickinson HT1 - 1965-1969 - RT Divison NDT Lab
044 Robert J. Marquardt MM1 - 1965-1967 - A Div O2N2 Gang
045 Doug Haas RM3 - 1965-1967 - Communications
046 Warren W. Abriel, Jr. GMT2 - 1968-1971 - W-3 Div. Rev Shop
047 Russell Bronowicki SK2 - 1976-1979 - S-5 Division pic
048 Danny D. Hall HT2 - 1974-1978 - R-1 Pipe Shop
049 Ralph J. Boone BTC - 1967-1971 - B Division
050 Robert Schelke SFP1/DV - 1967-1969 - Dive Locker
051 Gordon R. Rawn HM1 - 1972-1974 - Medical & Rad Con
052 Hubert L. Robison TM1 - 1970-74 & 1976-80 - W-4 & W-3
053 John J. Hallisey SM3 - 1970-1974 - Quarterdeck
054 Dick Shuey SK1 - 1965-1967 - Supply Division  website
055 LT William G. Jennings - 1971-1973 - Dental
056 CWO4 Robert W. Welch Sr. - 1977-1978 - Legal
057 CWO Joseph Murdoch - 1972-1975 - W-3, W-5 & W-6
058 Richard Guglielmo TM3 - 1967-1969 - W-1 Division
059 Bobby G. Crawford ENC - 1965-1969 - A Div Internal Eng./Boat
060 Steven J. Alemany BT2 - 1978-1981 - Engineering
061 Carl Barton EN2 - 1965-1967 - A Division Boat Shop  scrapbook
062

Edward A. Daniels, Sr. MT1 - 1970-1972 - W-4 & W-6 Divisions

                        GMTCS (SW) - 1976-1980 - W-3 Division

063 Bill Downs BM3 - 1967-1969 - 1st Division Riggers Shop
064 Tim Bever MM2 - 1974-1975 - Repair Division 38C & 56B Shops
065 Douglass M. Hancock BM3 - 1965-1968 - 3rd Division
066 Robert J. Betters SK3 - 1965-1967 - S-5 Control
067 Carl L. Rennerfeldt MM2 - 1966-1969 - M Division
068 James L. Martin RM2 - 1965-1968 - Radio/Comm/Ops & Anchormen
069 John J. Barkowski BM3 - 1966-1968 - 2nd Division
070 Raymond E. Smith FN - 1969-1971 - Engineering   obit
071 Robert A. Peloquin BM2 - 1966-1969 - 2nd Division
072 Charlie Smith SFM3 - 1967-1969 - R-1 Division Welding Shop
073 James H. Hulse BMSN - 1974-1976 - 3rd Div. Small Boats  pic
074 Mark Roby JOSN  -  1967-1969  -  Helmsman Editor
075 Carl W. Johnson HM2 - 1965-1967 - H Medical   obit
076 Roy S. Smock DP3 - 1965-1968 - Data Processing
077 Francine Bachman BM2 - 1990-1994 - Deck 1st & 2nd Divisions
078 Theodore R. Brodian TM1 - 1970-1972 - Torpedo
079 Joel E. Guthrie MM3 - 1965-1968 - O2N2 Shop
080 Robert H. Benjamin PNC - 1976-1977 - Personnel, Ed Office
081 Douglas Skinner EN1 - 1975-1979 - A & R-9 Divisions  spotlight
082 Garnet E. Deardorff SK3 - 1970-1972 - S-1 Main Issue & 80 Bank
083 Andrew J. Tuttle SFP2 - 1965-1967 - R-1 Shipfitter Shop
084 Bill Murdock BM2 - 1966-1968 - 2nd Division
085 Bob Mutnansky DP3 - 1966-1967 - XD Division
086 James A. Gruetzmacher HM3 - 1965-1967 - Medical
087 Rob Jenkins SN - 1969-1971 - First Division
088 Kermit Carrick HTCM - 1969-1972 - DC Division
089 LT Brenda L. Francis - 1981-1984 - Medical Radiation Officer
090 Todd Ambrose FN - 1969-1971 - E Division Power Shop
091 Kevin Scouten HT2 - 1975-1977 - DC Shipfitter
092 LT James F. Turner - 1965-1969 - R-2 Division & QA Officer
093 Ken Fleming EN3 - 1967-1969 - Engineering Boat Shop
094 Robert P. Watchey BM3 - 1967-1969 - 2nd Division
095 Teri E. Reese EN2 (DV) - 1980-1983 - R-6 Dive Locker
096 LCDR Paul Louis Shealy - 1941-1944 - S1c onboard the AS-9
097 Michael A. Sauerwein MM2 - 1965-1971 - O2N2 Plant
098 Daniel A. Juffey YN2 - 1971-1973 - Admin
099 Robert Bockus MM2 - 1966-1969 - Engineroom
100 Tony DeSilvis SN - 1970-1972 - 2nd Division Cranes
101 Homer A. Johnson YNSN - 1965-1967 - Admin Captain's Office
102 Bill J. Mahoney DP2 - 1965-1967 - XD Division
103 Richard K. Johnson SFM3 - 1967-1969 - DC Shipfitter Shop pic
104 Thomas P. Ritter BMSN - 1969-1971 - W-1 Division
105 Cpl Gordon C. Fawver - 1972-1974 - Marine Detachment
106 Kevin W. Craggs HT3 - 1977-1980 - R-1 Division
107

Ricardo D. Antonio MS1 - 1967-1970 - Wardroom

                                     NCCS - 1978-1980 - Career Counselor

108 James R. Jones ETC - 1965-1971 - OE Division  pic
109 Alan Quittenton HM2 - 1975-1976 - Medical
110 Jack R. Simpson MM3 - 1965-1968 - A Division Hydraulics Shop
111 Donald Lee Grasmick MT2 (SS) - 1984-1986 - W-4 Weapons
112 Herschel Jones MMC - 1965-1969 - RT Chem Lab, Anchormen
113 Lew Blass MT2 - 1968-1970 - W-4 Weapons
114 Robert W. White Jr. EMCM - 1971-1974 - R-3 Master Chief
115 Everett Perry - old Canopus AS-9 Historian  website
116 Max F. Meek Jr. SFM2 - 1965-1969 - R-1 Division Lag Shop
117 Richard E. Crane EN2 - 1969-1972 - A Division AC+R Shop
118 Tony Pezzullo MM3 - 1966-1970 - M Division   obit
119 Benjamin J. Kluth Jr. TMC - 1979-1983 - W-1 Shops 48, 37 & 14
120 Frank Chebiniak TM3 - 1965-1968 - W-1 Division
121 Jerry Cruthis TM3 - 1974-1976 - Weapons Division Yeoman
122 Quentin 'Fitz' Pfutzenreuter SK3 - 1966-1967 - RS Tech Library
123 Manuel Rico OM2 - 1966-1968 - Repair Optical Shop pic (on right)
124 Randy J. Reimer TM2 - 1965-1971 & 1975-1976 (TMC) - W-4 Div.
125

Dennis Nickerson HT1 - 1976-1980 - 57B, R-3 Rubber & Plastics

                                                                  Shop, R-1 Sheet Metal

126 Frank E. Bondeson EN2 - 1967-1970 - A Division
127 Tony Suplizio DC2 - 1967-1970 - R-1 Carpenter Shop
128

Alan Stiles EM2 - 1971-1975 - E Division, R-3

                     EMC - 1981-1983 - E Division

129 CWO3 David A. Gschwend - 1973-1975 - X Division  bio
130 LT Allen Kaplan - 1975-1977 - Dental Division Officer
131 Kenneth Messano MM2 - 1971-1975 - M Division Main Control
132 Mark Ball ETN2 - 1973-1978 - R-4 Comm/EMS/Antenna Shops
133 Stephen M. Gilligan PM3 - 1971-1973 - DC, Pattern Shop
134 Gary L. Goodin MM2 - 1965-1969 - M Division Engine Room
135 John Sprague SFM3 - 1967-1969 - R-1 Shipfitter Shop
136 John Ramsey WT1 - 1985-1988 - Weapons
137

CWO4 John R. Strusinski - 1970-1974 - Personnel

                                                                     & Captain's Office

138 CDR John T. Stevens - 1969-1971 - Dental
139 William Jackson EN3 - 1977-1979 - A Division Hydraulics Shop
140 LT Robert Coley Jr. - 1989-1991 - ROVSS, Stores Division Officer
141 Howard E. Speck EM3 - 1974-1978 - Engineering, RadCon
142

LCDR Joseph Zimmerman - 1968-1969 - Eng. & Repair Officer

      In loving memory of USN, CDR Joseph G. Zimmerman,

      LDO, SSN, 24 years of dedicated service - obit

143 Tom Denton ETC (SS/SW) - 1987-1991 - W-6 Weapons QA
144 Captain Walter G. Crooks - 1975-1978 - Dental Dept.
145 Veronica Sujek YN2 - 1980-1983 - Captain's Office / Repair Office
146 David Arthur EMC - 1985-1990 - Eng Dept.
147 James Hinkle SH3 - 1969-1972 - S3 Division
148 Judy Simpson HM2 - 1992-1994 - Medical
149 James Albright SFM2 - 1966-1970 - R1 Division
150 Boyd Swearingen DCC(SW) - 1986-1990 - DC Division
151 Robert Jones SFP3  - 1964-1967 - R1 Division
152 Frances Thorpe TM2(SW) - 1989-1993 - W1 Division
153 Tim Bever MM2  - 1974-1975 - Repair 38A & 56B
154 William Yeunger EMCM  - 1969-1972 - E Division
155 John Stempka HT1  - 1976-1980 - Repair X11A
156 Marc Shockley YN2  - 1966-1968 - Capt. Office X-Div
157 Dan O'Rourke HT2  - 1978-1981 - Shipfitter Shop R-1 Div
158 Dean English EN3  -
159 Bill Jackson EN3  -
160 Jim Davis STS2  -1969-1971 - Electronic Repair R-4 Div

 

 
USS Canopus Association inc.
All rights reserved